Dnes 30. januára oslavujeme medzinárodný deň croissantov!

Akcie v obchodoch

Akcia prebieha od 30. 1. 2024 do 4. 2. 2024

Vedeli ste, že dnes 30. januára oslavujeme medzinárodný deň croissantov?

Nikto žiaľ nevie, kedy croissant vznikol. Podľa niektorých zdrojov bol vynájdený krátko po obliehaní Viedne v roku 1686, keď začali vyrábať torty v tvare polmesiaca na počesť víťazstva nad tureckými vojskami.

Podľa iných sa croissant dostal do Francúzka až keď sa Mária Antoinetta vydala za Ľudovíta XVI. a na francúzsky dvor si so sebou zobrala aj viedenských pekárov…

Pravda je taká, že do Francúzska ho priniesol August Zang, bývalý rakúsky delostrelecký dôstojník.

Prvý oficiálny recept na croissant je z roku 1839 a spája sa s týmto menom. August Zang bol majiteľom viedenskej pekárne pri rue de Richelieu v Paríži.

Hoci teda croissant nie je pôvodne francúzske pečivo, ako si väčšina z nás myslí, začali ho tam v pekárňach vo veľkom piecť už v roku 1920, podľa receptu našich rakúskych susedov, ale tam ho zdokonalili a získal aj svoj identický vzhľad. A v tejto podobe ho na celom svete milujeme a vychutnávame dodnes.

Pripraviť si túto celosvetovo obľúbenú pochúťku nie je žiadna veda: na pláty cesta sa kladie zmäknuté maslo a spoločne sa vyvaľkajú. Tomuto procesu sa hovorí laminácia. Ale ruku na srdce dámy a páni, komu sa už podaril taký jemný, vláčny a chrumkavý, ako ho máme najradšej?

Oslávte Medzinárodný deň croissantov v MINIT pekárničke v našom obchodnom centre a vychutnajte si krehké croissanty viacerých príchutí!

Dnes 30. januára oslavujeme medzinárodný deň croissantov!
< >
Dráčik
DM
Deichmann
Takko Fashion
OKAY elektro
Pet Center
BENU
C&A
CCC
Lindex
Gate
Pepco
Fortuna
Billa
Sportissimo